
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 300 mV/µs |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 140 dB |
| Operating Supply Current | 2 mA |
| Input Bias Current | 1.2 nA |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Supply Type | Dual |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Gain Bandwidth Product | 600 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Voltage Gain | 135.56 dB |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 125 dB |
| Input Voltage Noise Density | 100 nV/sqrt Hz |
| Schedule B | 8542330000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
| Min Supply Voltage | 6 V |
Stock: 146
Distributors
pcbx
Unit Price$2.88125
Ext.Price$2.88125
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.88125 | $2.88125 |
| 10 | $2.46365 | $24.63650 |
| 25 | $2.28055 | $57.01375 |
| 50 | $2.11105 | $105.55250 |
| 100 | $1.95416 | $195.41600 |
| 300 | $1.81955 | $545.86500 |
| 500 | $1.69420 | $847.10000 |
| 1000 | $1.64221 | $1642.21000 |
